Holowanie

Holowanie pojazdów

Na drodze może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Gdy Twoje auto odmówi posłuszeństwa, wymagane jest jego zabranie z drogi. W określonych przypadkach stosuje się manewr holowania, gdy auto za pomocą liny holowniczej jest ciągnięte przez inny pojazd. Operacja polega na przemieszczeniu jednego samochodu za pomocą napędu drugiego. Sprawdź, w jakich sytuacjach można zastosować holowanie i co mówią o tym przepisy ruchu drogowego. 

 

Podstawowe zasady holowania i wytyczne dotyczące pojazdów

 

Holowanie może odbywać się tylko przy pomocy wysokiej jakości liny holowniczej, która cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na zrywanie. Wszystko po to, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo zaangażowanych w proces osób i pojazdów, a także innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku sztywnego połączenia odległość między pojazdami nie powinna wynosić więcej niż 3 metry, a w przypadku giętkiej liny powinna mieścić się w przedziale 4-6 metrów. Ponadto połączenie pomiędzy pojazdami musi być oznakowane czerwonymi i białymi pasami lub posiadać wyraźnie widoczną chorągiewkę w kolorze czerwonym, lub żółtym. 

 

Pojazd holujący:

 

  • nie powinien przekraczać prędkości 60 km/h poza obszarem zabudowanym, a także 30 km/h w obszarze zabudowanym;
  • musi mieć włączone światła mijania.

 

Pojazd holowany:

 

  • powinien mieć oznaczenie ostrzegawcze (żółte światła błyskowe lub trójkąt odblaskowy z lewej strony tylnego podszybia);
  • musi mieć włączone światła pozycyjne przy niedostatecznej widoczności. 

Kiedy nie wolno holować pojazdu?

 

Istnieją określone sytuacje, w których pojazd nie może być holowany. Nie można holować pojazdu:

 

  • o niesprawnych hamulcach, chyba że dany sposób holowania nie wymaga ich posiadania;
  • o niesprawnym układzie kierowniczym;
  • z podpiętą przyczepą;
  • z unieruchomionym silnikiem i bez hamulców na połączeniu giętkim.

 

Ponadto zgodnie z przepisami nie można holować więcej niż jednego pojazdu członowego, a także przeprowadzać operacji holowania na autostradzie. W tym przypadku wyjątek stanowią specjalne pojazdy przeznaczone do holowania na autostradzie, których zadaniem jest przetransportowanie uszkodzonego pojazdu do najbliższego miejsca obsługi podróżnych lub wyjazdu z autostrady. 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry