0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Metoda płatności

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Holowanie

Holowanie pojazdów

Na drodze może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Gdy Twoje auto odmówi posłuszeństwa, wymagane jest jego zabranie z drogi. W określonych przypadkach stosuje się manewr holowania, gdy auto za pomocą liny holowniczej jest ciągnięte przez inny pojazd. Operacja polega na przemieszczeniu jednego samochodu za pomocą napędu drugiego. Sprawdź, w jakich sytuacjach można zastosować holowanie i co mówią o tym przepisy ruchu drogowego. 

 

Podstawowe zasady holowania i wytyczne dotyczące pojazdów

 

Holowanie może odbywać się tylko przy pomocy wysokiej jakości liny holowniczej, która cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na zrywanie. Wszystko po to, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo zaangażowanych w proces osób i pojazdów, a także innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku sztywnego połączenia odległość między pojazdami nie powinna wynosić więcej niż 3 metry, a w przypadku giętkiej liny powinna mieścić się w przedziale 4-6 metrów. Ponadto połączenie pomiędzy pojazdami musi być oznakowane czerwonymi i białymi pasami lub posiadać wyraźnie widoczną chorągiewkę w kolorze czerwonym, lub żółtym. 

 

Pojazd holujący:

 

  • nie powinien przekraczać prędkości 60 km/h poza obszarem zabudowanym, a także 30 km/h w obszarze zabudowanym;
  • musi mieć włączone światła mijania.

 

Pojazd holowany:

 

  • powinien mieć oznaczenie ostrzegawcze (żółte światła błyskowe lub trójkąt odblaskowy z lewej strony tylnego podszybia);
  • musi mieć włączone światła pozycyjne przy niedostatecznej widoczności. 

Kiedy nie wolno holować pojazdu?

 

Istnieją określone sytuacje, w których pojazd nie może być holowany. Nie można holować pojazdu:

 

  • o niesprawnych hamulcach, chyba że dany sposób holowania nie wymaga ich posiadania;
  • o niesprawnym układzie kierowniczym;
  • z podpiętą przyczepą;
  • z unieruchomionym silnikiem i bez hamulców na połączeniu giętkim.

 

Ponadto zgodnie z przepisami nie można holować więcej niż jednego pojazdu członowego, a także przeprowadzać operacji holowania na autostradzie. W tym przypadku wyjątek stanowią specjalne pojazdy przeznaczone do holowania na autostradzie, których zadaniem jest przetransportowanie uszkodzonego pojazdu do najbliższego miejsca obsługi podróżnych lub wyjazdu z autostrady. 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner