0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

jazda bez uprawnień

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

 

Jazda bez wymaganych uprawnień wciąż jest sporym problemem na polskich drogach. Od początku 2022 roku kary za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy są znacznie bardziej dotkliwe niż wcześniej. Jakie konsekwencje grożą za jazdę „bez prawka”?

 

Co w 2022 roku grozi za jazdę bez prawa jazdy?

 

Od 1 stycznia 2022 roku jazda bez prawa jazdy stała się jednym z najsurowiej karanych wykroczeń drogowych. Do końca 2021 roku za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy groziło otrzymanie mandatu w wysokości 500 zł. Po ostatnich zmianach w taryfikatorze mandatów kierowanie samochodem lub motocyklem bez uprawnień będzie rozpatrywane przez sąd. Za tego rodzaju wykroczenie grozi grzywna w wysokości od 1500 zł do nawet 30 000 zł.

 

Co oprócz grzywny?

 

Kierowca, który prowadzi samochód bez uprawnień, oprócz dotkliwej grzywny otrzyma również zakaz prowadzenia pojazdów, który potrwa od 6 miesięcy do 3 lat. Właśnie z tego powodu każdy incydent jazdy bez prawa jazdy kończy się w sądzie – zakaz prowadzenia pojazdów musi być orzeczony sądownie.

Jeśli kierowca po orzeczeniu sądu o zakazie prowadzenia pojazdów zostanie po raz drugi złapany na jeździe, grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia i nawet 15 letni zakaz ponownego wsiadania za kierownice. Prowadzenie samochodu wbrew orzeczeniu sądu traktowane jest już nie jako wykroczenie, a jako przestępstwo.

Kierowca, który zostanie zatrzymany za jazdę bez prawa jazdy, nie może również wrócić samochodem do domu, ani nawet podjechać na pobliski parking. Jeśli nie ma przy nim osoby, która może usiąść za kierownicą, samochód zostanie odholowany na koszt kierowcy.

Taka sama kara jak w przypadku jazdy bez prawa jazdy, obowiązuje również  osoby, które prowadzą samochód bez okularów mimo zaleceń wynikających z orzeczenia lekarskiego. Jeśli na Twoim prawie jazdy wpisany jest kod zobowiązujący do prowadzenia pojazdu w okularach lub soczewkach kontaktowych, powinieneś bezwzględnie stosować się do tych zaleceń.

 

Czy grzywna grozi również za zapomnienie dokumentu?

 

Kary grożą tylko kierowcom, którzy nie mają uprawnień. Nie otrzymasz mandatu ani grzywny, jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą prawa jazdy, a akurat zatrzyma Cię policja. Jeśli masz uprawnienia do kierowania pojazdem, policjant sprawdzi Twoje dane w centralnej bazie, nawet jeśli aktualnie nie będziesz mieć przy sobie dokumentów.

Jazda bez prawa jazdy stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zwiększenie kar za prowadzenie pojazdu bez uprawnień to czynnik, który może pomóc w zmniejszeniu skali problemu, a czasem tragicznych jego konsekwencji.

 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner