0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Numer PKK

Co to jest numer PKK i jak go wyrobić? – Prawo Jazdy Gdynia

Zamierzasz zapisać się na kurs prawa jazdy? Zanim wybierzesz się do szkoły nauki jazdy, wyrób numer PKK! Będzie Ci on potrzebny, aby rozpocząć kurs, a potem do zapisania się na egzamin. Czym jest numer PKK i jak możesz go wyrobić?

 

Czym jest numer PKK?

 

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to elektroniczny dokument zawierający dane identyfikujące przyszłego kierowcę, osobę która ubiega się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania określonymi pojazdami. Procedura ta została wprowadzona w 2014 r. Od tamtej pory bez numeru PKK nie można zapisać się na kurs prawa jazdy ani zdawać egzaminu. To jednak nie wszystko!

Numer PKK jest niezbędny, jeśli kierowca chciałby rozszerzyć uzyskane już uprawniania albo starać się o przywrócenie tych, które zostały mu cofnięte. Oznacza to więc, że jeśli np. po kursie (i zdaniu egzaminu) na prawo jazdy kategorii B chciałbyś uzyskać prawo jazdy kategorii C, musisz ponownie wyrobić numer PKK.

Trzeba to zrobić również w przypadku, jeśli prawo jazdy uzyskałeś za granicą i chcesz je wymienić, albo ubiegasz się o ponowne przystąpienie do egzaminu po rocznej przerwie.

Profil Kandydata na Kierowcę to również spore ułatwienie dla osób nim zainteresowanych, ale i instytucji. Dzięki niemu dużo krócej trwa wymiana informacji. Łatwiej także zapobiec np. wydaniu prawa jazdy osobie, na którą nałożono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Gdzie wyrobić numer PKK i co będzie Ci potrzebne?

 

Gdzie można utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę? Dokument wydaje Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Zanim wybierzesz się do urzędu, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty.

Co będzie Ci potrzebne?

 

  • Wypełniony wniosek o wydanie numeru PKK. Możesz wydrukować go samodzielnie i uzupełnić w domu albo na miejscu w urzędzie,
  • 1 aktualne kolorowe zdjęcie w formacie jak do dowodu osobistego (czyli 3,5 x 4,5 cm),
  • Jeśli masz już prawo jazdy, zrób jego kserokopię i zabierz ją ze sobą wraz z oryginałem. Dotyczy to także prawa jazdy uzyskanego za granicą,
  • Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu, wiza),
  • Badania lekarskie – najczęściej składają się na nie wywiad ogólny, badanie wzroku i równowagi. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
  • Jeśli starasz się o uzyskanie prawa jazdy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E, miej przy sobie także orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Ze wszystkimi dokumentami udaj się do odpowiedniego urzędu albo wypełnij z domu wniosek online (koniecznie trzeba będzie skorzystać z Profilu Zaufanego). Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatne.

 

Jak długo trzeba czekać na numer PKK?

 

Wyrobienie numeru PKK najczęściej nie trwa długo. Jeśli do urzędu dostarczyłeś wszystkie niezbędne dokumenty, możesz nawet uzyskać go od ręki! Najczęściej jednak trzeba poczekać kilka dni – w tym czasie urzędnicy sprawdzą wszystkie Twoje dane.

Czasami procedura trwa dłużej. Zdarza się to, jeśli urzędnicy muszą dokładniej wyjaśnić sytuację osoby starającej się o wydanie numeru PKK. Wtedy na założenie profilu można czekać około miesiąca, w bardziej skomplikowanych przypadkach może być to dłuży czas.

Co jeszcze warto wiedzieć o numerze PKK?

 

Numer ten zawiera aktualne informacje o kierowcy. Jeśli więc jakiekolwiek Twoje dane zmieniły się w okresie od założenia numeru PKK do zdania przez Ciebie egzaminu na prawo jazdy, zgłoś zmiany do właściwego wydziału komunikacji.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to dokument, bez którego nie możesz zapisać się na kurs ani ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy. Jego wyrobienie niemal zawsze przebiega bardzo sprawnie. Ułatwia on następnie załatwienie wszystkich formalności związanych z zapisem na egzamin czy odbiorem prawa jazdy.

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner