0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Metoda płatności

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Zachowanie kierowcy wobec pieszych

Zachowanie kierowcy wobec pieszych – Nauka jazdy Gdynia

W ruchu drogowym udział biorą zarówno pojazdy mechaniczne, jak i piesi. W związku z tym każdy kierujący ma obowiązek dostosować swoje zachowanie na drodze również do nich. Czy wiesz, jakie występują tu prawa i obowiązki kierowców, a o czym pamiętać muszą osoby poruszające się pieszo?

 

Ogólne zasady obowiązujące kierowców

 

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Kodeksie Drogowym kierujący pojazdem mechanicznym musi przede wszystkim wiedzieć, jak zachować się w pobliżu przejścia dla pieszych.

Jeśli prowadzisz pojazd i zbliżasz się do przejścia, to:

 

  • zachowaj szczególną ostrożność,
  • zmniejsz prędkość,
  • ustąp pieszym pierwszeństwa.

Pamiętaj też, że osoby, które już znajdują się na przejściu dla pieszych jak i te zbliżające się do przejścia zawsze mają pierwszeństwo. Zatem nawet jeśli widzisz już zielone światło na sygnalizatorze, nie używaj sygnału dźwiękowego ani nie ruszaj, zanim piesi nie opuszczą jezdni. Muszą mieć możliwość zrobić to w pełni bezpiecznie.

Pierwszeństwa pieszym trzeba będzie też ustąpić w sytuacji, gdy jako kierowca skręcasz w drogę poprzeczną. Wówczas przepuść osoby znajdujące się już na jezdni – nawet gdy przechodzą w innym miejscu niż wyznaczone przejście dla pieszych.

Kolejną zasadą obowiązującą kierujących jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w:

 

  • strefie zamieszkania (maksymalna prędkość zgodnie z przepisami wynosi w tych miejscach 20 km/h),
  • miejscach, po których poruszają się również piesi (np. różnego typu place),
  • pobliżu przystanków komunikacji publicznej.

Co więcej, jeśli przystanek nie jest umiejscowiony przy chodniku i nie znajduje się przy nim wysepka, kierujący ma obowiązek zwolnić i całkiem się zatrzymać. Wszystko po to, by umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdu komunikacji publicznej (lub wyjście z pojazdu na chodnik).

 

Bezpieczne manewry w okolicy przejścia dla pieszych – wyprzedzanie i omijanie

 

Ostrożnie i z należytą rozwagą podejmuj wszelkie manewry w pobliżu przejść dla pieszych oraz przystanków komunikacji publicznej.

Przepisy o ruchu drogowym wprost zabraniają kierującym omijania i wyprzedzania innych pojazdów, które zatrzymują się lub zwalniają, aby umożliwić pieszym skorzystanie z przejścia.

Wyprzedzać nie wolno także bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Niestosowanie się do tych przepisów jest bardzo częstą przyczyną wypadków drogowych! A to z kolei wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla kierowcy.

Potrącenie pieszego może doprowadzić do uszczerbku na jego zdrowiu, a w szczególnie drastycznych przypadkach – do śmierci. W takiej sytuacji kierowcy grozi kara pozbawienia wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 15 lat.

Jeśli natomiast kierujący doprowadził do lekkiego uszczerbku na zdrowiu pieszego (objawy trwają nie dłużej niż 7 dni) maksymalna kara więzienia wynosi 3 lata.

Kierowca musi liczyć się też z karą nawet wtedy, gdy pieszy nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Wówczas będzie to mandat oraz przyznanie odpowiedniej liczby punktów karnych.

 

Prawa i obowiązki pieszych w ruchu drogowym

 

Obowiązek zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie dotyczy jedynie kierującego pojazdem mechanicznym. Przepisy precyzują także obowiązki pieszych.

Powinni oni zachować czujność i zawsze sprawdzać możliwość wejścia na jezdnię. Nawet jeśli zamierzają skorzystać z wyznaczonego przejścia, nie wolno im wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Piesi nie mogą też wchodzić na jezdnię spoza przeszkody, która uniemożliwia kierowcom zobaczenie ich (taka przeszkoda to np. inny zaparkowany pojazd). Przez jezdnię nie można także przebiegać, zatrzymywać się na niej albo zwalniać kroku – chyba że nastąpiły jakieś szczególne okoliczności uniemożliwiające pieszemu sprawne poruszanie się.

Od 2021 roku pieszych obowiązuje również zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych (takich jak np. telefon komórkowy) podczas przechodzenia przez jezdnię albo wyznaczone torowisko.

Co ważne, zakaz ten obowiązuje także na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Dlaczego? Urządzenia elektroniczne rozpraszają uwagę użytkowników, a co za tym idzie, ograniczają im możliwość obserwowania sytuacji na jezdni i szybkiego reagowania.

Przepisy Kodeksu Drogowego zostały tak skonstruowane, aby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ruchu drogowego. Bezwzględnie przestrzegaj ich zarówno jako kierowca pojazdu, jak i pieszy!

 

 

ZAPRASZAMY DO PRZCZYTANIA NASZYCH POZOSTAŁYCH ARTYKUŁÓW NA BLOGU:

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą?

Martwy punkt a widoczność w lusterkach.

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner