Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą – Nauka Jazdy Gdynia

 

Trudne zimowe warunki to wyzwanie dla każdego kierowcy. Jazda w nich wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu, a także zwiększonej koncentracji kierującego. Wszystko po to, aby w porę dostrzec ewentualne zagrożenia i ich uniknąć. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób zadbać o zwiększone bezpieczeństwo i komfort jazdy autem w zimowej aurze.

 

Przygotuj auto na okres zimowy – zmiana opon

 

Podstawą każdego właściciela auta jest przygotowanie go do użytkowania zimą. Kluczowa w tej kwestii jest zmiana opon na zimowe. Posiadają one inne profilowanie i wykończenie niż modele przeznaczone do jazdy latem. Dzięki temu lepiej trzymają się powierzchni drogi pokrytej śniegiem lub lodem, a także minimalizują ryzyko wpadnięcia w poślizg i innych nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Oczywiście zimowe opony nie zabezpieczą Cię przed tym w stu procentach, dlatego w parze z nimi powinna iść bezpieczna i rozważna jazda.

 

Jak jeszcze przygotować auto na zimę?

 

Poza oponami zadbaj również o dedykowany płyn do spryskiwaczy, który wytrzyma nawet duże mrozy. To niezwykle ważne, aby w trakcie jazdy mieć czystą szybę. W okresie zimowym na drogi wysypywana jest sól i ona wraz z innymi zanieczyszczeniami przedostaje się na szybę i ogranicza widoczność. Jeżeli w takiej sytuacji letni płyn zamarznie, to trudno o bezpieczną i komfortową jazdę. Oprócz tego miej w samochodzie zestaw do odśnieżania, dzięki czemu po opadach śniegu szybko i sprawnie przygotujesz pojazd do dalszej eksploatacji. W ten sposób poprawisz komfort jazdy oraz unikniesz mandatu za nieodśnieżenie auta. Podczas przygotowań pojazdu warto sprawdzić jego oświetlenie i wymienić podejrzane żarówki. Zimą szybko zapada zmrok i warunki się pogarszają. Wadliwe oświetlenie pojazdu może być przyczyną wypadku lub innych niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli często jeździsz zimą i poruszasz się po stromych drogach, to dobrym wyborem są również łańcuchy antypoślizgowe. Dzięki nim auto ma jeszcze lepszą przyczepność.

 

Postaw na ostrożną jazdę

 

Trudne warunki drogowe wymagają zwiększonej ostrożności w trakcie jazdy. W związku z tym jako kierowca musisz zadbać o zwiększoną kontrolę operowania gazem, hamulcami, a nawet skrzynią biegów. Bez wątpienia gwałtowne manewry i szybsze ruszanie nie są tu wskazane. W okresie zimowym największymi zagrożeniami w trakcie jazdy są:

 

– ostre i awaryjne hamowanie;
– szybkie zwiększanie prędkości;
– niedostosowanie prędkości do warunków;
– szybkie wchodzenie w zakręty;
– nieprawidłowa zmiana biegów.

 

To wtedy auto może wpaść w niekontrolowany poślizg. Kluczem jest dostosowanie prędkości do warunków oraz płynna jazda. Pamiętaj nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Na oblodzonej lub pokrytej śniegiem powierzchni droga hamowania wydłuża się, dlatego warto zachować zwiększony odstęp od innych pojazdów. Gdy na drodze jest lód i masz problemy z ruszeniem z pierwszego biegu, to warto spróbować delikatnie ruszyć z dwójki. To technika rekomendowana przez specjalistów w kontekście jazdy w trudnych zimowych warunkach.

 

Jak zadbać o lepszą widoczność?

 

Dbanie o lepszą widoczność to nie tylko dobrej jakości płyn do spryskiwaczy. To również redukowanie nadmiaru pary znajdującej się wewnątrz pojazdu. Ta może osadzać się na szybie od wewnątrz i powodować problemy z jazdą. Unikniesz tego, ustawiając nawiewy na szyby, a także usuwając z pojazdu akcesoria gromadzące wilgoć. Ponadto w okresie zimowym wskazane jest korzystanie z klimatyzacji, której celem jest m.in. osuszanie powietrza. Wpływ na widoczność ma również dokładne umycie szyb. Przekłada się to na mniejsze ryzyko refleksów i smug, które mogą pojawiać się w momencie mijania innych aut lub jazdy w dobrze oświetlonym terenie. Dodatkowo przed każdym wejściem do auta zadbaj o to, abyś zarówno Ty, jak i Twoi pasażerowie dokładnie wytrzepali buty ze śniegu. To on topnieje w aucie i podwyższa wilgotność powietrza w jego wnętrzu, co sprzyja powstawaniu pary wodnej i ogranicza widoczność w trakcie jazdy.

 

Jeżeli zastosujesz się do tych zasad, to zwiększysz swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy nawet w trudnych warunkach zimowych. Te w Polsce nie są rzadkością, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy zimą mogą wpaść w poślizg, dlatego warto zachować wzmożoną ostrożność.

 

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą?
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?

 

Scroll to Top
Przewiń do góry