0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Metoda płatności

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Skrzynia biegów

Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca

 

Zarówno w starych, jak i nowych samochodach mamy do czynienia z dwoma rodzajami skrzyni biegów. To manualna i automatyczna skrzynia biegów. Choć docelowo ich zadanie jest takie samo, to jednak różnią się budową oraz specyfiką użytkowania. W tym artykule przedstawimy podstawowe różnice pomiędzy nimi, które powinien znać każdy kierowca oraz kursant, który planuje zdać prawo jazdy. Zapraszamy do lektury.

 

Do czego w samochodzie służy skrzynia biegów?

 

Skrzynia biegów stanowi niezwykle ważny element konstrukcji pojazdu. To dedykowany mechanizm, za którego pomocą kierowca może zmieniać przełożenia układu napędowego, czyli zmieniać biegi. Wszystko po to, aby dostosować parametry pracy silnika do aktualnej sytuacji, prędkości jazdy. Prawidłowa zmiana biegów korzystnie przekłada sie na żywotność skrzyni biegów oraz silnika pojazdu. Utrzymanie optymalnych obrotów silnika to umiejętność, której naucza się w trakcie kursów na prawo jazdy. Pod względem konstrukcyjnym skrzynia biegów jest bezpośrednio połączona z silnikiem przy pomocy sprzęgła oraz posiada drążek do zmiany biegów. Ten ostatni obecny jest zarówno w przypadku manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów.

 

Skrzynie biegów manualne i automatyczne – o czym warto pamiętać

 

Jak wspomnieliśmy na początku, podstawowy podział skrzyni biegów dzieli je na manualne i automatyczne. Ich nazwa wskazuje na podstawowe różnice w obsłudze mechanizmu oraz na ich charakterystykę. Poniżej przedstawiami kluczowe aspekty związane z oboma typami, z którymi powinien zapoznać się każdy kierowca oraz osoby, które planują uczęszczać na kurs prawa jazdy lub kupno auta.

 

Manualna skrzynia biegów

 

Manualna skrzynia biegów to zdecydowanie mniej zaawansowana i prostsza technologicznie konstrukcja. Zmiana biegów następuje tu za pomocą drążka obsługiwanego przez kierowcę. Aby płynnie zmienić bieg, należy nacisnąć pedał sprzęgła i przestawić drążek na wskazaną pozycję. Przed rozpoczęciem jazdy zwróć uwagę na rozkład biegów, ponieważ te różnią się w zależności od marki pojazdu. Jako kierowca musisz pamiętać o tym, że podwyższenie lub redukcja biegu powinny być wykonywane co jeden stopień. Od prawidłowej obsługi skrzyni biegów zależy jej żywotność.

 

Automatyczna skrzynia biegów

 

Alternatywę stanowi automatyczna skrzynia biegów. W tym rozwiązaniu to automat dostosowuje o zastosowaniu odpowiedniego przełożenia układu napędowego w zależności od prędkości jazdy i uzyskanych obrotów silnika. Dzięki temu kierowca może skupić się na jeździe i nie musi martwić się o częste zmienianie biegów. W tego typu skrzyni biegów również występuje drążek lub przekładnia, za pomocą której zmienia się tryb pracy pojazdu z postoju na jazdę lub jazdę wstecz. Należy również pamiętać o tym, że przy automatycznej skrzyni biegów nie ma pedału sprzęgła. Pod względem komfortu jazdy rozwiązanie te jest bardziej praktyczne niż tradycyjna manualna skrzynia biegów.

W niektórych modelach aut, w szczególności tych bardziej sportowych, zmiana biegów odbywa się za pomocą manetek przy kierownicy.

 

Kurs prawa jazdy na „automat”

 

Osoby planujące zakup auta z automatyczną skrzynią biegów, mogą skorzystać z dedykowanego kursu na prawo jazdy dla takich pojazdów. Egzamin przeprowadzany jest z wykorzystaniem pojazdu z taką właśnie skrzynią biegów. Wtedy też na dokumencie prawa jazdy w rubryce ograniczenia pojawia się adnotacja “78”, co oznacza uprawnienia do kierowania “wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów” – zdanie prawa jazdy na automat nie uprawnia do kierowania pojazdami z manualną skrzynią biegów. Pamiętaj o tym, zapisując się na kurs oraz kupując auto. Uważa się, że w “automacie” zdawalność jest nieco wyższa niż na pojazdach z manualną skrzynią biegów. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli poszerzyć swoje uprawnienia o prawo jazdy z samochodami z manualną skrzynią, to wystarczy podejść do egzaminu tylko praktycznego w ośrodku egzaminowania.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do skontaktowania się naszą szkołą nauki jazdy pod numerami telefonu 58 621-15-15 lub 512-158-688 albo poprzez formularz znajdujący się na naszej stronie internetowej https://www.elkaschool.pl/kontakt/.

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

 

 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner