0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Metoda płatności

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

autyzmu prawo jazdy

Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?

 

Prowadzenie pojazdu wymaga posiadania odpowiedniej sprawności pod względem psychicznym oraz fizycznym. Oznacza to, że kierowca powinien być przygotowany na szybką reakcję na sytuacje drogowe oraz odpowiednią ocenę bezpieczeństwa. Pojawia się więc pytanie, czy osoba ze spektrum autyzmu może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy i zostać kierowcą? W tym artykule wyjaśnimy to zagadnienie.

 

Podstawa prawna regulująca wymagania dla kierowców

 

Podstawą prawną regulującą wymagania stawiane przed kierowcami jest Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z artykułem 3 tego dokumentu kierowca musi posiadać wymagany wiek oraz sprawność pod względem fizycznym i psychicznym. Ponadto musi spełnić jeden z poniższych warunków:

– posiada dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania danym pojazdem i umie kierować nim w sposób niezagrażający bezpieczeństwu swojemu i innych uczestników ruchu drogowego;
– zdaje obecnie egzamin państwowy;
– odbywa jazdą w ramach szkolenia nauki jazdy.

 

Czym jest spektrum autyzmu?

 

Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe. Osoby borykające się z nim mają trudności we wchodzeniu w interakcje społeczne oraz trudności w komunikacji społecznej. Ponadto taka osoba ma ograniczone wzorce zachowań. Schorzenie może obejmować również zaburzenia mowy funkcjonalnej oraz rozwoju intelektualnego. Specyfika spektrum autyzmu polega na tym, że schorzenie może powodować różne objawy oraz poziom ich nasilenia. W związku z tym każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

 

Czy osoba ze spektrum autyzmu może zostać czynnym kierowcą?

 

Osoba ze stwierdzonym spektrum autyzmu posiada orzeczony stopień niepełnosprawności. Nie zawsze jest to przeciwwskazanie do podejścia do egzaminu na prawo jazdy oraz do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami wybranej kategorii. Zależy to przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów związanych z zaburzeniem.

Zdarza się jednak tak, że objawy spektrum są odpowiednio kontrolowane i nie wpływają negatywnie na sprawność fizyczną oraz psychiczną kierowcy. Po otrzymaniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem można rozpocząć kurs prawa jazdy i podejść do egzaminu państwowego a po jego zdaniu zostać czynnym kierowcą. Osoby ze spektrum autyzmu powinny być poddawane cyklicznym badaniom lekarskim w celu określenia zdolności do kierowania pojazdem.

 

Wsparcie edukacyjne w Elka School

 

Jako Elka School prowadzimy szkolenia nauki jazdy dla osób z Gdyni i okolic. Skierowane są one również do osób ze spektrum autyzmu. To lekarz musi podjąć decyzję w zakresie tego, czy dana osoba może kierować pojazdem. Nasi instruktorzy do każdego kursanta podchodzą w sposób indywidualny. Dostosowujemy przebieg zajęć do Twojego charakteru oraz pomożemy Ci w przygotowaniach do egzaminu państwowego. Od lat dbamy o to, aby uczestnicy naszych szkoleń nauki jazdy byli doskonale przygotowani pod kątem teoretycznym i praktycznym do zostania kierowcą. Nasza szkoła znana jest z tego, że utrzymujemy wysoki procent zdawalności egzaminu już w pierwszym terminie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do zapisania się na kurs nauki jazdy w Elka School w Gdyni.

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą? 
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner