0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Metoda płatności

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Pojazd Uprzywilejowany

Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?

 

Wielu kursantów oraz kierowców posiadających uprawnienia stresuje się sytuacją, gdy na drodze spotyka pojazd uprzywilejowany. W naszej szkole nauki jazdy kładziemy duży nacisk na to, aby nauczyć przyszłego kierowcę odpowiedniego zachowania na drodze w obecności pojazdu uprzywilejowanego, tego co robić, a czego nie. Nieco więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule, który skierowany jest nie tylko do kandydatów na kierowców, ale również czynnych kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Czym jest pojazd uprzywilejowany?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie wysyła sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Ponadto pojazd taki musi posiadać włączone światła mijania lub drogowe. Przykładami pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym są m.in.: jednostki straży pożarnej, samochody policyjne, jednostki ratownictwa medycznego, jednostki ratownictwa chemicznego, pojazdy straży granicznej, agencji wywiadu, agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, centralnego biura antykorupcyjnego, służby więziennej, wojska itd.

 

Co robić w obecności pojazdu uprzywilejowanego?

 

Na temat zachowania w obecności pojazdu uprzywilejowanego pojawia się wiele mitów. W związku z tym warto mieć świadomość, jak w takiej sytuacji się zachować oraz co jest dopuszczalne przez przepisy. Przede wszystkim obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego jest ułatwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. W tym celu należy niezwłocznie usunąć się z drogi i dopuszczalne jest nawet zatrzymanie się.

Co ciekawe, pojazd uprzywilejowany można też wyprzedzać. Dotyczy to zwłaszcza tych aut, które nie spieszą na pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach czy też pożarach. Zgodnie z przepisami możliwe jest wyprzedzanie tego typu pojazdów tylko poza obszarem zabudowanym. Jednocześnie jako kierowca nie masz obowiązku przepuszczania pojazdu, który ma włączony kogut, ale nie ma włączonego sygnału dźwiękowego. Jest to związane z tym, że zgodnie z przepisami pojazd ten nie jest klasyfikowany jako uprzywilejowany.

Pojazd jadący na sygnale ma pierwszeństwo, dlatego jako kierowca musisz zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim takich miejsc, jak skrzyżowania i ronda, gdzie relatywnie łatwo o wypadek. Lepiej zaniechać wjazdu na skrzyżowanie lub rondo, aby nie utrudniać przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Podczas wykonywania czynności związanych z przepuszczeniem pojazdu na sygnale należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz zadbać o siebie, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Każdy manewr powinien być wykonywany odpowiedzialnie i z głową.

 

Czym są korytarze życia?

 

W kontekście pojazdów uprzywilejowanych warto zwrócić uwagę na korytarze życia. Ich znaczenie pojawiło się w przepisach z 6 grudnia 2019 roku. Zgodnie z nimi, w przypadku wypadku, kierowcy mają obowiązek zjechania na dwa przeciwległe boki drogi i stworzenia wolnej przestrzeni do przejazdu pojazdu uprzywilejowanego. Tak powstałą przestrzeń nazywa się korytarzem życia, ponieważ dzięki niej osoby niosące pomoc, mogą jeszcze szybciej dotrzeć do ofiar wypadku.

 

Czego nie można robić w obecności pojazdu uprzywilejowanego?

 

Warto mieć również świadomość tego, czego w obecności pojazdu uprzywilejowanego robić nie można. Przede wszystkim zabronione jest wyprzedzanie takiego samochodu w terenie zabudowanym. Za tego typu wykroczenie grozi mandat w wysokości 300 złotych. Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno utrudniać przejazdu pojazdom na sygnale. Aby je usłyszeć, warto ściszyć radio i zachować większą koncentrację na drodze. Nie zastosowanie się do przepisów związanych z pojazdami uprzywilejowanymi może mieć poważne konsekwencje. Zgodnie z nowym taryfikatorem kar, za utrudnianie przejazdu pojazdom na sygnale grozi mandat od 500 nawet do 5000 złotych. Co ciekawe, karą mogą zostać objęci nie tylko kierowcy, ale również piesi i inne osoby znajdujące się na drodze.

Podczas lekcji w naszej szkole nauki jazdy, dokładamy wszelkich starań, aby przyszli kierowcy byli przygotowani na bezpieczną i odpowiedzialną jazdę w różnych warunkach. Dokładnie tłumaczymy, czym jest pojazd uprzywilejowany oraz symulujemy różne warianty drogowe, aby nauczyć kursantów właściwych zachowań. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest dla nas priorytetem.

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą? 
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner