0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Ekonomiczna jazda

Ekonomiczna jazda: Jak prowadzić samochód oszczędzając paliwo i środowisko?

 

Czy jazda samochodem może być oszczędna? Oczywiście, że tak! Wiele zależy od Twoich nawyków i tego, jak prowadzisz samochód. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ekonomiczna jazda oraz co warto wdrożyć, aby w trakcie podróży oszczędzać paliwo i zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami Elka School.

 

Poznaj nasze sposoby na ekonomiczną i efektywną jazdę

 

Jako Elka School od lat szkolimy kierowców, zachowując wysoką zdawalność egzaminów państwowych na prawo jazdy. Naszych kursantów uczymy nie tylko bezpiecznej jazdy, ale również tego, aby przy okazji była oszczędna. Poznajcie sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć zużycie paliwa oraz jeszcze lepiej zadbać o środowisko podczas podróży.

 

Dostosuj prędkość jazdy

 

Oczywiście wpływ na zużycie paliwa ma prędkość jazdy. Ekonomiczna jazda to taka, podczas której stosujemy się do ograniczeń prędkości oraz reagujemy na sytuacje na drodze. Oznacza to, że należy zredukować zjawiska gwałtownego przyspieszania oraz nagłego hamowania. Podczas tych czynności samochód zużywa zdecydowanie więcej paliwa. Spore znaczenie ma utrzymywanie stałej prędkości. Jeżeli postawisz na oszczędną jazdę z umiarkowaną prędkością, to szybko zauważysz różnicę. Z pełnym bakiem przejedziesz jeszcze więcej kilometrów. Wpłynie to bezpośrednio na zasobność Twojego portfela oraz zredukuje koszty eksploatacji pojazdu.

 

Hamowanie silnikiem – czy warto?

 

Im lepiej przewidujesz sytuacje drogowe, tym większy spokój podczas jazdy możesz zachować. Dotyczy to m.in. poruszania się w warunkach miejskich, gdzie występują liczne skrzyżowania, przejścia dla pieszych i sygnalizacja świetlna. Praktyczną umiejętnością kierowców jest hamowanie silnikiem. Na czym to polega? Polega to na puszczeniu pedału gazu i samoczynnym wytracaniu prędkości przez auto, bez korzystania z hamulca. W ten sposób generuje się dodatkowe oszczędności i redukuje emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Spokojna zmiana biegów z właściwą częstotliwością

 

Wpływ na zużycie paliwa ma również odpowiednie zmienianie biegów w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Jako kierowca musisz zadbać o to, aby nie osiągać zbyt wysokiego momentu obrotowego widocznego na desce rozdzielczej danego pojazdu. Stosowanie się do tych zaleceń pomaga w redukcji zużycia paliwa oraz redukuje nadmierne zużycie podzespołów samochodu.

 

Sprawdź ciśnienie w oponach

 

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo podróży, ale również na zużycie paliwa. Przed każdą większą podróżą warto to zweryfikować. Im słabsze ciśnienie opon, tym łatwiej o ich przyspieszone zużycie. Dodatkowo zwiększają się opory toczenia. Wszystkie te aspekty wpływają bezpośrednio na wzrost kosztów utrzymania samochodu oraz na zużycie paliwa. Jeżeli zależy Ci na ekonomicznej jeździe, to utrzymuj optymalne ciśnienie w oponach wskazane dla danego typu ogumienia i modelu auta.

 

Rozsądnie korzystaj z klimatyzacji

 

Wpływ na zwiększone zużycie paliwa podczas jazdy autem ma również korzystanie z systemu klimatyzacji. Oczywiście trudno obecnie wyobrazić sobie podróże bez niej, zwłaszcza w trakcie letnich upałów. Ważne jest jednak to, aby korzystać z tego układu bardzo rozsądnie. Przyjmuje się, że jazda non stop z włączoną klimatyzacją zwiększa zużycie paliwa o około dwa litry na każde 100 kilometrów. Ustaw nieco wyższą temperaturę i korzystaj z autoklimatyzacji z głową, a przełoży się to na realne oszczędności.

 

Usuwaj zbędne przedmioty z auta

 

Oczywiście im większa masa pojazdu, tym wyższe jego spalanie. W związku z tym nie warto wozić ze sobą niepotrzebnych i ciężkich przedmiotów, z których w danym momencie nie korzystamy. Dotyczy to m.in. bagażnika na dach. Jeżeli w danym momencie jego nie potrzebujemy, to warto go zdemontować. Każdy kilogram ma znaczenie i wpływa na generowanie oszczędności na zużyciu paliwa.

Zachęcamy do zastosowania w praktyce naszych wskazówek. Wdrożenie tylko kilku z nich wpłynie korzystnie na zmniejszenie zużycia paliwa w Twoim samochodzie. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności finansowe oraz redukcję generowania zanieczyszczeń do atmosfery. Pamiętaj o tym, aby wszystko robić z głową. W trakcie jazdy dbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, a dopiero w następnym kroku o oszczędności.

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą? 
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?
Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?
Przejścia sugerowane – jak tu się odnaleźć?
Kurs prawa jazdy dla osób niesłyszących w Elka School
Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Czym się różnią?

 

 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner