Obowiązkiem każdego kierowcy jest zachowanie najwyższej uwagi i bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Poziom odpowiedzialności wzrasta, gdy w gronie pasażerów znajdują się dzieci. W tym artykule zebraliśmy kluczowe informacje na temat tego, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.
W artykule...
Kiedy fotelik jest obowiązkowy?
Ze względów bezpieczeństwa dzieci powinny być przewożone w specjalnym foteliku, który znajduje się w dobrym stanie technicznym i posiada niezbędne atesty. Jest to bezwzględnie obowiązkowe w przypadku wszystkich dzieci do 3. roku życia. Ponadto z fotelika muszą korzystać również wszystkie dzieci o wzroście poniżej 150 cm aż do momentu osiągnięcia pełnoletności, jeżeli mieszczą się w foteliku i ważą mniej niż 36 kilogramów.
Jakie są wyjątki?
W przepisach polskiego prawa uwzględniono wyjątki, w których dzieci nie muszą korzystać z fotelika. Dotyczy to przede wszystkim jazdy taksówką oraz środkami komunikacji zbiorowej. Ponadto fotelik nie jest obowiązkowy w momencie, gdy na tylnym siedzeniu przewozi się trójkę dzieci. Wówczas jedno z nich, powyżej 3. roku życia, może znajdować się po środku i podróżować bez fotelika, jednak z prawidłowo zapiętymi pasami bezpieczeństwa, które muszą przechodzić przez jego bark, a nie szyję. Ponadto w wybranych sytuacjach przeciwwskazane może być korzystanie z dziecka z fotelika, jednak decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz i należy mieć ją przy sobie na wypadek ewentualnej kontroli drogowej.
Szczególne wytyczne w sprawie niemowląt
Szczególnych warunków przewozu wymagają najmłodsi pasażerowie. Niemowlęta muszą podróżować w specjalnym foteliku zwanym łupiną. Często są to nosidełka, które montuje się zarówno w aucie, jak i wózku typu gondola. Przeznaczone są dla najmłodszych dzieci o wadze do 13 kg. Tego typu łupina zawsze powinna być zamontowana tyłem do kierunku jazdy, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Jeżeli to możliwe, to na miejscu obok dziecka powinna siedzieć osoba dorosła, która będzie w stanie zareagować w niepokojących sytuacjach, w tym w przypadku zachłyśnięcia się dziecka. Zawsze należy zachować czujność. To klucz do bezpiecznego podróżowania z dziećmi w roli pasażerów samochodu.
Jak przewozić dzieci w aucie?
Jeżeli to możliwe, to dzieci powinny znajdować się na tylnej kanapie samochodu. Można przewozić je również z przodu, jednak powinno to być ostatecznością, a nie regułą. Jeżeli dziecko podróżuje z przodu, to ze względów bezpieczeństwa należy wyłączyć poduszkę bezpieczeństwa. Zawsze przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić, czy dzieci siedzą wygodnie i mają prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Ponadto fotelik powinien być stabilny. To niezwykle ważne, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom czy też sytuacjom, w których dziecko odepnie się w trakcie podróży. Może to spowodować realne zagrożenie.
Podczas podróży z dziećmi zawsze zachowaj koncentrację i stosuj się do przepisów ruchu drogowego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wypadków oraz jeszcze lepiej zadbasz o swoich bliskich. Dzieci nie powinny spożywać pokarmów, napojów i słodyczy, w tym m.in. lizaków. Zwiększa to ryzyko zadławienia w trakcie nagłego hamowania lub innych nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Koniecznie zwróć na to uwagę, aby Twoja podróż od początku do końca była bezpieczna.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przepisach drogowych i praktycznych wskazówkach dotyczących bezpiecznego zachowania na drodze? Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu – znajdziesz tam wiele cennych informacji, które pomogą Ci pewniej poruszać się po drodze!
Zobacz co jeszcze na naszym blogu:
Czy osoba niesłysząca może być kierowcą?
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?
Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?
Przejścia sugerowane – jak tu się odnaleźć?
Kurs prawa jazdy dla osób niesłyszących w Elka School
Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Czym się różnią?
Ekonomiczna jazda: Jak prowadzić samochód oszczędzając paliwo i środowisko?
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B?
Zapisz się na kurs na prawo jazdy kat. A w Elka School
Jak zapisać się na egzamin kat. A i B?
Zapraszamy na Naukę Prawa Jazdy do naszego oddziału w Rumi
Przepisy drogowe, o których powinniśmy pamiętać cz.1
Zmiany w przepisach drogowych – co proponują przedstawiciele polskiego rządu?
Dzieci w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych?