0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Jak wygląda egzamin

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B?

 

Jesteś na etapie kursu przygotowawczego do egzaminu na prawo jazdy kategorii B lub planujesz się na niego zapisać? Z pewnością interesuje Cię to, jak obecnie wygląda egzamin na prawo jazdy. Z takim pytaniem często mierzą się nasi kursanci. Spieszymy z wyjaśnieniem tej kwestii. Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku wygląda państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i jeszcze lepiej przygotujesz się do zdobycia uprawnień. 

 

Kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. B?

 

Państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B przeprowadzany jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Zapisać na egzamin może się tylko osoba, która uzyska indywidualny numer profilu kandydata na kierowcę (PKK). Na egzamin teoretyczny może zapisać się osoba bez praktyki odbytej w szkole nauki jazdy. Część praktyczna egzaminu państwowego obejmuje jednak tylko osoby, które ukończą kurs w dedykowanej szkole nauki jazdy, np. w Elka School. 

 

Na początek egzamin teoretyczny 

 

Za przebieg egzaminu państwowego odpowiadają doświadczeni instruktorzy. Na początek czeka Cię część teoretyczna. Zanim jednak ją rozpoczniesz, musisz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Następnie przechodzisz do stanowiska komputerowego. Egzaminator wyjaśnię kwestie związane z egzaminem teoretycznym. Ma on formę testu jednokrotnego wyboru i dzieli się na część podstawową oraz specjalistyczną. Łącznie część teoretyczna trwa 25 minut. 

 

Test z wiedzy podstawowej zawiera 20 pytań, które wyświetlane są na ekranie monitora przez system informatyczny. Na zapoznanie się z treścią pytania masz 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi dodatkowe 15 sekund. Po części podstawowej następuje ta z wiedzy specjalistycznej. Tu czeka na Ciebie 12 pytań. Na odpowiedź na każde z nich masz 50 sekund. Aby otrzymać pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego, musisz uzyskać minimum 68 na 74 możliwe punkty. 

 

Egzamin praktyczny

 

Jeżeli zdasz część teoretyczną, to przechodzisz do egzaminu praktycznego. Ten rozpoczyna się na placu manewrowym. Tam musisz wykonać poprawnie polecenia egzaminatora. Należą do nich: sprawdzenie płynów oraz działania sygnału dźwiękowego i sprawdzenie świateł (ich rodzaj losujesz). Następnie musisz przygotować siebie oraz auto do jazdy. Jeżeli przez to przebrniesz, to czeka Cię jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu (tzw. jazda po łuku) oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Po zaliczeniu placu manewrowego wyjeżdżasz na miasto. 

 

W takcie jazdy po mieście musisz postępować zgodnie ze wskazaniami egzaminatora. Ten bacznie obserwuje, czy poprawnie wykonujesz poszczególne manewry. Co do zasady jazda po mieście powinna trwać minimum 40 minut, jednak egzaminator może skrócić ten czas do 25 minut, jeżeli świetnie sobie radzisz i wykonasz prawidłowo wszystkie zadania egzaminacyjne. Egzamin jest rejestrowany. 

 

Obawiasz się egzaminu? W Elka School dokładamy wszelkich starań, aby nasi kursanci byli doskonale przygotowani. Nasza szkoła znana jest z bardzo wysokiego procentu zdawalności. Od lat szkolimy dobrych i bezpiecznych kierowców. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej szkoły nauki jazdy w Trójmieście.

 

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą? 
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?
Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?
Przejścia sugerowane – jak tu się odnaleźć?
Kurs prawa jazdy dla osób niesłyszących w Elka School
Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Czym się różnią?
Ekonomiczna jazda: Jak prowadzić samochód oszczędzając paliwo i środowisko?

 

 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner